Miesięczne archiwum: Listopad 2014

W dniach 17-18 listopada 2014 roku w Krakowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa GIS DZIŚ organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Geografów i Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń związanych z użyciem najnowszych narzędzi geoinformacyjnych oraz dyskusja nad możliwościami ich wykorzystania pomiędzy studentami, doktorantami, pracownikami uczelni oraz przedstawicielami firm.

Referaty miały zróżnicowany zakres tematyczny. Jednym z tematów było wykorzystanie geomatyki do budowy modeli 3D, dzięki któremu poznaliśmy ciekawe sposoby modelowania trójwymiarowego oraz programy takie jak CityEngine oraz Microstation v8i, w którym istnieje format Collada i jest on akceptowany w programie ArcGis.

Interesująca była też prezentacja grupy studentów SKNG UP z Krakowa, która przedstawiała model sieci wektorowej w GIS na przykładzie krakowskiej sieci tramwajowej. Celem projektu była próba stworzenia modelu, uwzględniającego charakter połączeń, odległości między punktami węzłowymi oraz określenie węzłów grafu.

Delegacja naszego Koła (Monika Bajko, Sylwester Czarnecki oraz Liwia Gogacz) reprezentująca UMCS przedstawiła projekt UMCSMapping. Polega on na stworzeniu interaktywnej mapy budynków UMCS’u w formie aplikacji internetowej. Głównym celem jest przede wszystkim ułatwienie poruszania się po budynkach początkującym studentom oraz wyszukiwanie informacji o obiektach należących do uczelni. Aplikacja zawiera także plany wydziałów, gdzie można uzyskać informacje o salach i pracownikach zakładów (galeria).

WYNIKI – GIS DAY QUIZ
Z radością informujemy, że mamy już wyniki konkursu przeprowadzonego na warsztatach prowadzonych w ramach GISday’a.

Oto lista osób oraz tytułów stworzonych map wraz z linkami:
1.  Albert Golec – Bitwy września 1939 – http://bit.ly/1HklxJk
2.  Monika Kubalińska – Cuda ŚWIATA – http://bit.ly/1p1eXBy
3.  Wojciech Gruszecki – Morze śródziemne dookoła – http://bit.ly/1yRPQ48
4.  Konrad Adamczuk – Stadiony – http://bit.ly/1tdBIxD
5.  Maciek Pyra – Kluby piłkarskie – http://bit.ly/1uPHJG3
6.  Natalia Szych – Opady atmosferyczne – http://bit.ly/11to56H
7.  Kamil Rodzik – Kluby – http://bit.ly/1xOSHvg

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i przesłali swoje mapy.
Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję GIS Day!

Kolejna edycja gisday2013title już za nami. Tradycyjnie obchody Dnia GISu mają miejsce w trzecią środę listopada. Tegoroczna edycja odbyła się 19 listopada 2014 roku. Obchody tego święta w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej zostały zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GeoIT oraz studentów geografii. Opiekę merytoryczną nad całością wydarzenia sprawowali pracownicy Pracowni Geoinformacyjnej WNoZiGP oraz Zakład Informatyki WMFI. W programie eventu znalazły się warsztaty oraz gra terenowa „Znajdź się w terenie”.  Warsztaty odbyły się na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki.W zajęciach uczestniczyli uczniowie szkół średnich. W tym roku liczba uczestników sięgnęła prawie 300 osób.

25 kwietnia 2014r – był to Dzień Ziemi organizowany na WNOZiGP. My również braliśmy aktywny udział w organizacji tego eventu, jako geoIT przygotowaliśmy grę „Znajdź się w terenie!”.

W telegraficznym skrócie zabawa polegała na odnajdywaniu punktów oznaczonych logiem Dnia Ziemi, mając podane ich współrzędne geograficzne. Punktami były m.in. bilboardy czy posągi, znajdowały się na terenie wydziału i miasteczka akademickiego.

Pomimo obaw nasze przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, mieliśmy bagatela ponad 100 uczestników, zarówno uczniów podstawówek, jak i młodzieży ze szkół średnich!
Każdy uczestnik, dzięki uprzejmości ESRI, otrzymał upominek, najlepsi otrzymali branżowe gadżety i literaturę.
Krótka fotorelacja z wydarzenia:

093828-banner-dzien-ziemi-2014

1 3  4