W dniach 28.08 – 05.09.2015r. na Przełęczy Knurowskiej w Gorcach odbyła się III edycja Letniej Szkoły Geoinformacji GeoGorce. Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy dr. hab inż. Piotra Wężyka – opiekuna Sekcji Geomatyki Studenckiego Koła Naukowego Leśników Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie we współpracy z Esri Polska oraz z Fundacją im. Anny Pasek. LSG GeoGorce to obóz naukowy poświęcony tematyce GIS, GNSS, fotogrametrii cyfrowej, LiDAR oraz teledetekcji w monitorowaniu środowiska.
Przedstawicielami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na tym wyjeździe byliśmy my – studenci 3. roku geoinformatyki, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT: Asia, Diana, Magda i Sylwek. Mogliśmy wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu dzięki projektowi „Interaktywne Gorce”, który zgłosiliśmy do konkursu, a nasz pomysł został wyróżniony.

W ramach LSG GG2015 mieliśmy możliwość wzięcia udziału w ponad 30 certyfikowanych warsztatach dotyczących pozyskiwania, przetwarzania i wizualizacji danych geograficznych. Nie zabrakło również prezentacji najnowszych skanerów naziemnych, lotniczych i ręcznych a także aparatów hiperspektralnych oraz jednostek inercjalnych. Wykłady i szkolenia były prowadzone przez pracowników naukowych najlepszych polskich Uczelni, Instytutów Badawczych i Pracowni Naukowej Gorczańskiego Parku Narodowego, a także trenerów ze specjalistycznych firm oraz ratowników górskich (GOPR).

Program całego wyjazdu był bardzo napięty: zajęcia trwały od samego rana i kończyły się późno w nocy. Nikt jednak nie narzekał, ponieważ wszyscy uczestnicy wyjazdu przyjechali tu w jednym celu – aby w jak najkrótszym czasie nauczyć się jak najwięcej. Pierwsze dwa dni spędziliśmy w terenie poznając przyrodę i historię Gorców. Wędrowaliśmy przez gorczańskie polany, słuchając ciekawych opowieści pracownika GPN o zwierzętach zamieszkujących ten obszar oraz o roślinności, jaką możemy tu spotkać. Mieliśmy też okazję zobaczyć z bliska osuwisko Turniska, dowiedzieliśmy się wtedy o jego budowie, specyfice i powstaniu. Przez całą wycieczkę rejestrowaliśmy punkty za pomocą urządzenia GPS, aby później odtworzyć jej przebieg na mapie. Kolejne dni obfitowały w warsztaty oraz wykłady, jednak celem wyjazdu było nie tylko zdobycie jak największej wiedzy, ale również jej wykorzystanie oraz zaprezentowanie. Był to ciężki czas wytężonej pracy umysłowej, gdyż po wielogodzinnych zajęciach musieliśmy późną nocą w swoim gronie pracować nad projektami i GeoBlogami. Po tygodniu zmagań i realizacji GeoProjektów nastąpił dzień prezentacji i oceny przez jury konkursowych prac badawczych każdego zespołu. Zwycięzcy zostali nagrodzeni, jednak nikt nie czuł się przegrany. GeoGorce to czas nie tylko ciężkiej pracy, ale również poznawania nowych ludzi, nawiązywania kontaktów międzyuczelnianych oraz dzielenia się doświadczeniem. Spotkaliśmy tam prawie 40 studentów z 9 uczelni z całej Polski.

Z pewnością nie przetrwalibyśmy tego tygodnia w tak dobrych nastrojach, gdyby nie wspaniałe miejsce, w którym się znajdowaliśmy – Przełęcz Knurowska. Właściciele ośrodka bardzo się o nas troszczyli, byli dla nas wyrozumiali i serwowali nam przepyszne posiłki. Cały wyjazd zakończył się uroczystym wieczorem góralskim oraz ogniskiem. Był ogień, śpiew i kalambury geograficzne. Będziemy mieli co wspominać z tego wydarzenia.